Sangtalentet fra Klokkerholm
Martina Sindalsen synger solo
KLOKKERHOLM: Martina Sindalsen bor hos sine forældre i Klokkerholm, har gået på Klokkerholm Skole og går nu i 2.G. på Dronninglund Gymnasiums musiklinje. Hun skiller sig imidlertid ud fra de fleste af sine gymnasiekammerater ved i sin fritid at synge solo i flere forskellige sammenhænge. Det får hun tid til, selvom hun derudover har et fritidsjob hos SuperBest i Klokkerholm og går til undervisning i guitarspil.
Man kan blive helt stresset ved bare at tænke på at skulle rumme så meget indenfor ugens syv dage, men Martina virker ikke spor stresset. Hun virker på en som en rolig og harmonisk person, som trods de mange jern i ilden og den rosende omtale af hendes sang synes at have begge ben på jorden.
- Jeg har sunget i seks år og spillet guitar i tre fortrinsvis i den kommunale musikskole. Lige for tiden er det undervisningen i guitar, der står på programmet, og så er der musiklinjen på gymnasiet, hvor vi tre gange om ugen dyrker musik af flere forskellige genrer - såvel med teori som spil, fortæller Martina.
I musikskolen har hun optrådt ved de årlige forårskoncerter, og gymnasiets store musikalske projekt ”Backpacker” med musik og dans, 100 medvirkende og instruktører udefra deltog hun også i. Hun sang ved det sidste Open by Night i Klokkerholm og ved de nylige lysmesser i Ørum og Hellevad Kirke i anledning af Kyndelmisse. I den nærmeste fremtid venter sang og spil ved Påskeudstillingen på Dronninglund Slot og jubilæumskoncerten for 4 B - Byens Bedste Blues Band - i slutningen af marts.
- Nej, jeg har ikke planer om at gå videre med sang og spil efter gymnasiet - f.eks. i form af studier på musikkonservatoriet. Jeg ved endnu ikke præcis, hvad jeg vil kaste mig over efter gymnasiet, men det skal være en uddannelse, som fører til en mere sikker levevej end en musikalsk løbebane. Men fremover vil jeg spille og synge så meget jeg kan ved siden af det andet.
Den genre, som Martina spiller og synger, karakteriserer hun som pop og sing-a-song.
- Jeg har måske ikke direkte noget idol, som jeg forsøger at leve op til, men jeg beundrer meget en engelsk sanger og sangskriver ved navn Ed Sheeran for hans stil, slutter Martina Sindalsen, som af mange betegnes som et stort talent især mht. til solosang.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.