Satser på ungdom

Mens det kniber med seniorerne, stormer ungdommen frem i Brønderslev Idrætsforenings bordtennisafdeling.

Bordtennis 12. april 2011 13:22

Brønderslev Idrætsforenings bordtennisafdeling satser mere på ungdommen. Det kunne formanden, Jan Lynge Jensen, konstatere på generalforsamlingen. Klubbens 1. divisionshold havde en svær sæson efter oprykningen sidste sæson. Holdet var det meste af turneringen under nedrykningsstregen, men klarede skærene i sidste takket være en hjemmesejr til OB, fortalte Jan Lynge Jensen, der roste holdet for denne slutspurt. Han kan fortælle, at ungdomsafdelingen det seneste år har brugt meget tid på at indføre en kultur, hvor træningen er blevet mere intens og målrettet. Derudover har alle ungdomstrænere taget endnu et skridt op ad DBTU's kursusrække. - Mange af vore spillere har været på træningslejre med både svenske og kinesiske trænere gennem hele sæsonen. - Vi har haft fem hold med i JBTU's ungdomsturnering, og det er blevet til to klubture i Danmark og én til Sverige samt deltage i mange lokale stævner. -De største resultater i sæsonen har været, at vi vandt 11-års og 15-års rækkerne ved Göteborg Open samt en sølvmedalje ved JM i puslinge A. - Mange af vore spillere har nu bordtennis som deres sport nummer ét, og det betyder, at vi har valgt at udvide sæsonen til juni, og i næste sæson bliver det muligt at træne tre gange ugentligt. Jan Lynge Jensen bemærker, at selv om ungdomsafdelingen har intensiveret træningen i denne sæson, så er der stadigvæk plads til de spillere, som primært kommer, fordi de synes, at bordtennis er sjovt. Det glæder BI-Bordtennis, at EliteIdrætsskolen i Aalborg har optaget sin første bordtennisspiller nogensinde. Og han kommer fra Brønderslev Idrætsforening. Jan Lynge Jensen sagde, at fremtiden tegner lys for BI-Bordtennis. - Vi har gode og ordnede forhold på BI-Centeret. - Seniorsiden har et godt aktivitetsniveau med flere arrangementer hvert år. Ungdomsafdelingen udvikler sig planmæssigt, og har en god og aktiv forældrebestyrelse, som sparrer fint med bestyrelsen. -Dog ser jeg gerne, at der over de næste år vil være personer, som synes det kunne være en god idé at indgå i bestyrelsesarbejdet, så vi kan få en naturlig udskiftning og nye input ind i bestyrelsesarbejdet. Kasserer Hugo Sørensen kunne præstere et overskud på 132.000 kr. - Det er det største i klubbens historie. Det er et stort ønske at få nye borde, ligesom net og bander trænger til at blive skiftet ud. - Det er en investering på over 100.000 kr., men vi kan sikkert også opnå rabat, hvis vi køber 10-12 borde, mener Hugo Sørensen. Der er forældre på venteliste, der gerne vil købe de nuværende borde. - Vi har en lang venteliste, fortæller Hugo Sørensen.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...