Binderup

SBV 95 skal have ny formand

SALLING/BRØNDUM/VILSTED:Håndboldklubben SBV 95 skal have ny formand. Derfor er der indkaldt til ekstraordinær generalforsamling 8. oktober. @Brød.9.Formanden gennem en årrække, Jens Kristians Binderup, Løgstør, har ønsket en pause, men har dog sagt OK til at varetage mindre tidskrævende poster i klubben. På den ordinære generalforsamling fornylig Jens Kristian Binderup, at det som formand kan være svært at uddelegere arbejdet, når der ikke er hænder nok at uddelegere til. - Det er vigtigt for klubben at arbejde og ansvar bliver uddelt på så mange som muligt fordi så undgår vi rovdrift på dem som påtager sig en opgave - så de ikke stopper fordi de føler sig trætte. Det er også vigtigt fordi det er en måde at få forandring og fornyelse ind i klubben - det skal også til - og det er den måde hvorpå vi opnår klubfølelse og sammenhold i klubben - at vi gør nogle ting sammen. For få sæsoner siden var der ingen uddelegering i klubben. Det er der nu, men ikke nok. Uddelegering må være bestyrelsens største og vigtigste opgave. Det er vigtigt at man løbende får delt opgaver ud - hvis det er muligt, for i sidste ende er det medlemmerne og forældrene der har ansvaret for at klubben er som de gerne vil have den. Det sportslige - På det sportslige plan springer det i øjenene, at sæsonen var den første hvor havde et hold oppe i Jyllandsserien. Selvom om vores herrer rykkede ned mener jeg bestemt ikke Jyllandsserien afskrækkede. Klubbens andre hold havde alle præstationer på det jævne - mere eller mindre - dog undtaget herreynglinge. H.Y. - men det kommer jeg tilbage til. Sidste sæson havde vi èt herreynglingehold i vort samarbejde med Farstrup Boldklub. Holdsamarbejdet hedder Team Limfjord - og omfatter kun junior og ynglinge hold. - Det var vigtigt for klubberne at første år forløb godt - ikke bare resultatmæssigt men også spillerne imellem. Holdet det kom til kredsmesterskaberne og gik endda videre derfra. Samtidig var det rart at se at stemningen på holdet var god. Begge ting havde træneren selvfølgelig sin indflydelse på. I denne sæson skulle vi gerne få tre fælles hold - og jeg er ret sikker på at dette holdsamarbejde er vejen frem - for konkurrencen om junior og ynglingespillerne er hård. Konkurrencen kommer fra andre klubber og fra alle mulige andre ting som de unge mennesker kan bruge deres tid på. - Jeg håber dette samarbejde kan udvikle sig - så vi i junior og ynglingerækkerne kan være med hvor spillerne udvikles, sagde Jens Kristian Binderup. Han fremhævede, at klubbens højdepunkt på det ikke-sportlige plan var et Bongoesbal. - Vi har efterhånden fået lidt rutine så den fest sådan set kører på skinner. Økonomisk er vi blevet afhængige af at der er nogen der køber billet - og selvfølgelig køber i baren. Den økonomiske afhængighed er jeg ikke så nervøs for - hvis bare vi kan forny os lidt og hvis bare der er den ene årlige fest - så tror jeg vi en del år frem kan holde en god fest, sagde Jens Kristian Binderup!