Schmeichels klub havner i sexskandale

Leicester-spillere filmede et sexorgie og talte grimt til thaipiger under en klubtur til Thailand.

Premier League-klubben Leicester City er blevet centrum i en skandale under klubbens tur til Thailand, der ellers skulle have markeret afslutningen på en flot sæson, hvor klubben sikrede overlevelse i Premier League.

Men avisen Daily Mirror er kommet i besiddelse af en video, hvor tre af Kasper Schmeichels holdkammerater deltager i et sexorgie med tre thaipiger på et hotelværelse, hvor der bliver talt nedladende til kvinderne.

På videoen bliver de blandt andet kaldt for "sluts" (ludere, red.), ligesom der bruges udtrykket "minging" om en af pigerne, der henviser til noget, som for længst har haft sine bedste dage.

Det er angriberen Tom Hopper, målmanden Adam Smith og forsvarsspilleren James Pearson, der optræder på videoen. Mest spektakulært er sidstnævntes deltagen, idet han er søn til klubbens manager, Nigel Pearson.

Videoen har de tre spillere sendt til sine venner hjemme i England, og derfra er den kommet i avisens besiddelse.

Leicester oplyser til Daily Mirror, at klubben ikke har nogle kommentarer til spillernes opførsel.

/ritzau/

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.