EMNER

Seere sikret digital kvalitet

Hjørring Antenneselskab fjerner kryptering fra tv-signal.

Foto: Torben Hansen

Foto: Torben Hansen

Tv-signalet vil være knivskarpt, når fjernsynet bliver tændt 1. november. Det lover Hjørring Antenneselskab (HAS) sine 20.000 medlemmer. Foreningen har sammen Aalborg-Nørresundby Antenneforening med fået en aftale i stand med programleverandøren Stofa, der sikrer, at medlemmerne ikke skal ud og investere i ekstra bokse eller nye tv-apparater for at kunne se programmer i digital kvalitet. Fremover skal man kun have et tv med indbygget digitalmodtager af typen DVB-C. Med aftalen følger Stofa markedets anden store programleverandør, YouSee, der også har lovet sine kunder, at de er fri for kryptering af det digitale tv-signal. - Vi har længe ønsket os en mere simpel adgang til digitalt tv. Mange af vores medlemmer har oplevet kravet om en boks med kortafgift som en forhindring - og den fjerner vi altså nu, siger Kurt Larsen, der er formand for HAS. - Det kan være noget forvirrende at finde ud af, hvad der sker fra 1. november, men vores medlemmer er med aftalen sikret digital kvalitet. De skal ikke ud og have bokse eller andet koblet på deres fjernsyn, siger Ole Davidsen, formand for AN-TV. For medlemmer med ældre fjernsyn er der heller ingen fare for sort skærm. De vil ikke kunne se tv i digital kvalitet, men de er sikret fjernsyn i den gamle analoge kvalitet. - Vi har også skullet sikre os, at alle tekniske finesser falder i hak til 1. november. Det vil sige, at vi både kan sende signaler i den gamle analoge kvalitet og digitalt i de grundpakker, som foreningen tilbyder, tilføjer formanden for AN-TV.