EMNER

Sejlivet forening for kronisk syge

25 år med op- og nedture

VEJGAARD:Den er sejlivet, i stand til at omstille sig og den kan også følge med tiden. Foreningen Kronisk Syge i Aalborg har netop fejret 25 års jubilæum, selv om Landsforeningen Kronisk Syge for længst er bukket under. Lokalafdelingen i Aalborg var også tæt på at lukke, da aktivitetscentrene i sin tid dukkede op og opfyldte medlemmernes behov for aktiviteter i dagtimerne. - Vi samledes i foreningen om aftenen, men vores medlemmer ville hellere ud om dagen. På et tidspunkt var vi nede på 8 -10 medlemmer, husker formanden for Kroniske Syge i Aalborg, Rita Jensen. For at bevare foreningen droppede bestyrelsen stort set alle aktiviteter. Kun udflugter, festarrangementer og en månedlig gang banko står nu på foreningens program. Og nu er medlemstallet vokset til 50-60 stykker, kan formanden berette. Hun har selv været med hele vejen igennem fra dengang i 1979, hvor uoverensstemmelser i foreningen Handicap- og Invalidesamfundet fik omkring 70 medlemmer til at melde sig ind i Landsforeningen af Kronisk Syge og danne deres egen lokalafdeling i Aalborg. En afdeling, som altså kom til at overleve den landsdækkende moderforening. Foreningens medlemmer fejrede onsdag aften jubilæet ved at sætte et jubilæum-sølvmærke på foreningens fane. Det blev gjort af to de eneste medlemmer, der har været med siden foreningens start 18. februar 1979: Rita Jensen og Gerda Andersen.