Sejr og nederlag til BI i serie 4

Fodbold 24. september 2002 08:00
BRØNDERSLEV: Der var byttet om på holdene, da BIs to serie 4 hold i fodbold mødte henholdvis Lyngsaa på udebane og Saltum hjemme i den forgangne weekend. I Lyngsaa stillede BI med klubbens tredjehold, og her blev det til et nederlag på 1-3. Det er i øvrigt det første nederlag BI er noteret for i denne række. BI sikrede allerede i forrige spillerunder oprykning til serie 3, så nederlaget har således ikke den store betydning. Lyngsaa førte 1-0 ved pausen, men efter blot fem minutters spil af anden halvleg udlignede Casper Olesen til 1-1 for BI. I kreds 32 slås BI for at undgå nedrykning, og det var således vigtigt at BI med klubbens næstbedste mandskab fik 3-3 mod topholdet Saltum, der iøvrigt ved samme lejlighed sikrede oprykning til serie 3. BI var bagud 0-1, kom siden på 1-1 og til slut foran 2-1. Saltum udlignede i en tempofyldt kamp og god kamp til 2-2, kom siden foran 3-2, inden det til sidst lykkedes BI at udligne til 3-3. Der stod Larsen på alle tre BI mål, idet Lars Larsen scorede to og Jeppe Larsen et enkelt. I kreds 32 er BI nu kun tre point efter Brønderslev FC, der ligger placeret akkurat lige over de tre nedrykningspladser. Der er fire runder tilbage af turneringen. P.S.
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...