Seniorer kan ro gratis

Hvis man er ledig er man også velkommen tirsdag formiddage

Ole Stenbakken (t.v.) og Knud Erik Pedersen er selv flittige roere og viser her, hvordan man skal ro i en havkajak. Foto: Bent Bach <i>Bent Bach</i>

Ole Stenbakken (t.v.) og Knud Erik Pedersen er selv flittige roere og viser her, hvordan man skal ro i en havkajak. Foto: Bent Bach Bent Bach

Galleri - Tryk og se alle billederne.

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

FREDERIKSHAVN:Kajakklubben har ledig kapacitet i dagtimerne på hverdage, og det er en skam.- Vi har et dejligt klubhus, stabile hajkajakker, svømmeveste, og klubbens udstyr bliver sjældent brugt på hverdage i arbejdstiden, så derfor vil vi gerne invitere mennesker, der er fyldt 60 år eller er ledige, til at komme og prøve at ro sammen med os, siger Ole Stenbakken og Knud Erik Pedersen. De står klar første gang tirsdag 12. juni klokken 10 nede ved kajakklubben på Rønnehavnen. Kan man ikke møde op den dag, så gælder tilbuddet også tirsdag 19. juni, 10. juli og 17. juli. - Planen er, at seniorer kan komme med ud og ro gratis hele sommeren, hvis det her tilbud, bliver en succes. Initiativet sker i samarbejde med Kano- og kajakforbundet, der i flere klubber landet over vil prøve at få flere seniorer ud på vandet. Forbundet ønsker at flere kan få glæde af det fine udstyr og de gode faciliteter i klubhuset. Og seniorerne og andre nye roere vil være i trygge hænder - De nye roere vil blive ledsaget på en sikker tur langs kysten, og vi håber nu på, at få flere seniorer med i fællesskabet i klubben, siger Ole Stenbakken og Knud Erik Pedersen, der begge holder meget af at ro i havkajak. - Vi tør godt love, at kajakkerne er meget svære at vælte i, så det skal man ikke være bekymret for. Havkajakker er blevet utrolig populære de senere år netop på grund af deres stabilitet. Kajak giver en helt særlig oplevelse på vandet, hvor man kan komme tæt på marsvin og se havfugle. Hvis du vil høre mere om gratis kajakture, så er det bedst at sende en mail til Ole Stenbakken på sfosocs@webspeed.dk Læs også mere på klubbens hjemmeside www.frh-kajakklub.dk

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.