Golf

Seniorerne må godt hånes

Søndag 25. september var Jammerbugtens Golfklub rammen om en ny turnering, hvor seniorklubben og klubbens øvrige medlemmer havde sat hinanden stævne.

Turneringsudvalgsformand Erik Thomsen fra "De øvrige" ligger forrest med vandrepokalen, som blev overrakt af Folmer Møller fra golfklubbens seniorklub.

Turneringsudvalgsformand Erik Thomsen fra "De øvrige" ligger forrest med vandrepokalen, som blev overrakt af Folmer Møller fra golfklubbens seniorklub.

Denne nye turnering blev afviklet som en stablefordturnering, hvor de 15 bedste scores fra fra hvert hold var tællende. Turneringen blev afholdt i et fantastisk godt og lunt efterårsvejr, og de 54 deltagende spillere havde en hyggelig dag på golfbanen. Resultatet af den indbyrdes turnering endte med en sejr til klubbens øvrige medlemmer, der det næste årstid kan bryste sig med at være i besiddelse af vandrepokalen, og samtidig have "håneretten" over for seniorerne. Det skal dog nævnes, at seniorklubben har lovet at tage hævn i 2012, da det er besluttet at denne turnering bliver en årlig tilbagevendende begivenhed.