Motionsidræt

Seniorerne vælter ind

Ud af røret har stor fremgang

AALBORG:Seniorerne nærmest vælter ind af døren hos Aalborg SeniorSport ”Ud af røret”. På generalforsamlingen i går kunne formanden Thorkild Vardinghus berette at foreningen er i rivende udvikling. Siden sidste år er der kommet over 100 nye medlemmer til, så man i dag er oppe på 860 medlemmer. En stigning på hele 13,9%. Og medlemmerne nøjes ikke med at være medlemmer. Der er også gang i den. De deltager i flere og flere ting. Foreningens medlemmer i dag er tilmeldt 1055 aktiviteter. En stigning i forhold til sidste år på 16,6%. Det er specielt interessen for foreningens Motionstilbud, der er vokset. Hallerne i Skalborg, Nørresundby, Gigantium og ikke mindst i Klarup kan alle noterer fremgange på mellem 17 og 28%. Også den nye motionsdille Stavgang, som Aalborg SeniorSport har været med til at introducere i Danmark, er slået an her i Aalborg. 62 nye medlemmer er tilmeldt sig denne aktivitet. Formanden Thorkild Vardinghus. blev genvalgt til posten. På de øvrige bestyrelsesposter var der genvalg til Lene Justesen og Leif Vestergaard. Konstitueret bestyrelsesmedlem John M. Mortensen blev valg til en fast bestyrelsesplads. Foreningens sportschef Kirstine Langagergaard gennemgik regnskabet, der viser, at foreningen har en sund økonomi, og allerede nu begynder at hensætte penge til næste års 10 års jubilæum.

Breaking
Første danske OL-guld i Tokyo
Luk