Fodbold

Serie 1-hold får superligamodstand i pokalturneringen

Esbjerg og Vendsyssel skal møde henholdsvis Hørsholm Usserød og Egen UI fra Serie 1 i pokalturneringen.

Superligaoprykkerne Esbjerg og Vendsyssel får begge modstand fra Serie 1 i pokalturneringen. Foto: John Randeris/Ritzau Scanpix

Superligaoprykkerne Esbjerg og Vendsyssel får begge modstand fra Serie 1 i pokalturneringen. Foto: John Randeris/Ritzau Scanpix

Serie 1-holdene Hørsholm-Usserød IK og Egen UI kommer på svære opgaver i 2. runde af fodboldens landspokalturnering, der i år hedder Sydbank Pokalen.

De to hold fra det sjettehøjeste liganiveau skal begge møde superligamodstand.

Nordsjællandske Hørsholm-Usserød får besøg af Esbjerg, mens Egen fra Guderup på Als får besøg af Vendsyssel.

Det står klart efter fredagens lodtrækning, hvor otte hold fra Danmarks bedste række var med i bowlen.

Lodtrækningen bød også på et klassisk opgør i superligaforstand, da AB fra 2. division kan se frem til at få besøg af kriseramte OB.

AGF skal møde FC Sydvest fra Tønder, Randers skal til fynske Næsby, Vejle skal til Valby for at spille mod Frem, Sønderjyske møder GVI fra Gentofte, mens Hobro møder Lyseng fra Aarhus-forstaden Højbjerg.

Kampene i anden runde skal som udgangspunkt spilles 4.-6. september, men kan blive flyttet af hensyn til tv og landsholdsudtagelser.

Den seneste sæsons top-6 i Superligaen træder ind i tredje runde.

Det drejer sig om FC Midtjylland, FC Nordsjælland, FC København, AaB, AC Horsens og turneringens forsvarende mesterhold, Brøndby.

Sådan ser hele lodtrækningen til 2. runde ud:

* Middelfart - Kjellerup.

* Bramdrupdam - Dalum.

* FC Djursland - Jammerbugt.

* Viborg - FC Fredericia.

* Næsby - Randers.

* Brabrand - Silkeborg.

* FC Sydvest - AGF.

* Hedensted - Aarhus Fremad.

* Silkeborg KFUM - Kolding IF.

* Viby - Skive.

* Egen - Vendsyssel.

* Lyseng - Hobro.

* HIK - Nykøbing FC.

* Hørsholm Usserød - Esbjerg.

* Fremad Amager - FC Roskilde.

* B1908 - Avarta.

* Frem - Vejle.

* GVI - Sønderjyske.

* AB - OB.

* B93 - HB Køge.

* Bjæverskov - Ledøje Smørum.

* FC Helsingør - Næstved.

* Hundested - Tårnby.

* Herlev - Marienlyst.

/ritzau/

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.

Du skal skrive noget tekst

Du skal skrive noget tekst