EMNER

SF har solgt voldsomt ud

Til Pernille Vigsø Bagge. Jeg skriver til dig, da du er gruppeformand for SF, og vi bor i samme kommune, vi var mange, som regnede med, at når der blev sagt og lovet noget, kunne man regne med, at sådan var det, men lige så snart I fik en ministerpost, gav I tilladelse til DONG at skylle salt og giftstoffer ud i Lovns Bredning.

Der er vel ikke nogen, der har kæmpet så hårdt form at der ikke skulle gives tilladelse, og haft ministeren i samråd som SF. Det gør ondt, når vi ser, at Ida Auken er efter landbruget og med den anden hånd giver tilladelse til DONG, I lovede også i valgkampen, at gebyr på at klage skulle fjernes, det løber I måske også fra? Miljøcenter Aarhus er ved at ødelægge Limfjorden med de tilladelser, som der bliver givet til dumpning af sedimenter. Vi er dybt skuffet over, at politik er mere værd end Limfjorden, vi ved godt, at det er De Radikale der bestemmer, men kan SF holde til at sælge så voldsomt ud, som det sker i denne sag? Vores forening er medlem af Fjordvenner og har kæmpet for en bedre Limfjord, som du også ved, Skal vi også sælge vores holdning til nogle embedsmænd? Vi er meget skuffet i Fjordvenner.