SF: Mødet er det vigtigste

Bertil Mortensen er ikke overrasket over, at direktionen alligevel skal deltage i møde

SFS Bertil Mortensen (tv) vil ikke uddybe, hvorfor han ikke er overrasket over, at direktionen alligevel skal med til det møde, som han selv havde foreslået, at direktionen ikke skulle med til. Arkivfoto: Lars Pauli <i>Lars Pauli</i>

SFS Bertil Mortensen (tv) vil ikke uddybe, hvorfor han ikke er overrasket over, at direktionen alligevel skal med til det møde, som han selv havde foreslået, at direktionen ikke skulle med til. Arkivfoto: Lars Pauli Lars Pauli

REBILD:Det kommer ikke helt bag på SF i Rebild, at borgmester Anny Winther (V) i løbet af weekenden har besluttet, at direktionen i Rebild alligevel skal deltage i et møde om den senere tids kritiske omtale af Rebild Kommune.

- Det kunne jeg måske have forventet, uden at jeg vil uddybe det, siger Bertil Mortensen.
SF foreslog fredag, at politikerne i Rebild skulle sende direktionen uden for døren efter byrådsmødet 26. januar for så at drøfte og endevende den senere tids kritisk presseomtale af kommunen.
Et forslag som gruppeformændene for samtlige lister og partier i byrådet bakkede op.
Tirsdag kunne NORDJYSKE Medier fortælle, at mødet er fremrykket til i dag onsdag, og at borgmesteren har inviteret direktionen med.

Mødet er det vigtigste

SF glæder sig først og fremmest over, at borgmester Anny Winther nu også tilslutter sig forslaget om et møde.

Og at borgmesteren finde mødet så vigtigt, at det ikke kan vente til 26. januar.
- Vi kan kun være tilfredse med, at det skal holdes nu og ikke først om halvanden uge, siger Bertil Mortensen.
Han forklarer, at det ikke har været et kardinalpunkt for SF, at sende direktionen uden for døren under mødet.
- Det vigtigste for SF er, at der bliver holdt et møde, hvor vi kan drøfte de problemer i forhold til Rebild Kommune, som er blevet beskrevet i NORDJYSKE Medier, siger Bertil Mortensen.
Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.