Sidste stævne med klubheste

RIDEKLUBBEN:Dagene med klubheste i Støvring Rideklub er talte. Formanden for klubben, Jens Hald, oplyser, at der er budt på otte heste efter en ekstraordinær generalforsamling har vedtaget, at klubben skal afhænde sine heste. I dag er der klubstævne og mandag afgøres det ved lodtrækning, hvem der skal have de heste, som flere har budt på. Enten som ejendom eller på langtidskontrakt. Økonomisk betyder afståelsen af klubbens heste ikke alverden for klubben ved Vestre Primærvej. Formanden mener, at det økonomiske resultat bliver et rundt nul. Det er nemlig frygtelig bekosteligt at køre en elevskole, som Jens Hald udtrykker det, men salget og udlejningen af klubbens egne heste betyder imidlertid en stor lettelse for bestyrelsen. - Det er ikke nær det ansvar for bestyrelsen, om hestene bliver passet, påpeger Jens Hald videre. Elevskolen fortsætter og de fire ridelærere i klubben starter undervisningen op igen til oktober. Det vil også stadig være muligt at prøve at ride i klubben, men enten skal man møde med sin egen hest eller lave aftale med dem, der har hest enten som ejere eller lejere. - Så må vi se, hvordan det går, slutter Jens Hald.