Sidste tur rundt om søen
Tour de Ørum Sø stopper efter 14 år. - Færre og færre deltagere
BEDSTED: Motionscykelløbet Tour de Ørum Sø 2012 blev det sidste. Klubben bag løbet har besluttet at stoppe med arrangementet efter 14 år.
Det betyder, at der ikke bliver et Tour de Ørum Sø i september 2013, oplyser Erling Jensen, formand for Cykelklubben Tour de Ørum Sø.
Faldende deltagertal og problemer med at skaffe tilstrækkeligt med frivillige hjælpere er de væsentligste årsager til, at 2012-løbet blev det sidste.
- 2005-løbet blev det bedste rent deltagermæssigt med knap 400 på cyklerne. Derefter har der været færre og færre deltagere. Sidste år kom der under 200. Det er uholdbart i længden, fortæller Erling Jensen.
- Efter løbet sidste år havde vi en klar fornemmelse af, at det nok blev det sidste løb. Men vi valgte at bruge det følgende år til at overveje situationen. Nu har vi besluttet at stoppe, og det er vi kede af. Men hellere stoppe nu, inden det går helt galt med deltagertallet, tilføjer han.
Overskuddet fra løbet er gået til Bedsted Idrætsforening. Omkring 15.000 kr. er der blevet til klubkassen hvert år.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.