Sport

Sisse Bruun bliver i Vendsyssel

Bagspiller tager sin fjerde sæson i klubben

Sisse Bruun tager nu sin fjerde sæson i Vendsyssel Håndbold. Arkivfoto: Kim Dahl Hansen
Sisse Bruun tager nu sin fjerde sæson i Vendsyssel Håndbold. Arkivfoto: Kim Dahl Hansen Foto: Kim Dahl Hansen

FREDERIKSHAVN: Bagspilleren Sisse Bruun fortsætter karrieren hos Vendsyssel Håndbold, der dermed ser ud til at kunne holde på store dele af sidste sæsons meget succesrige trup.

Bagspilleren vendte retur til Nordjylland, hvor hun fik sin håndboldopdragelse, da Vendsyssel hentede hende i Nykøbing Falster i 2012 - der havde hun været i Nykøbing i to sæsoner.

- Sammenholdet i klubben og på holdet har betydet rigtig meget for min beslutning om at fortsætte i Vendsyssel. At vi de sidste par sæsoner er kravlet op i toppen af rækken viser at vi fortsat udvikler os som spillere og hold og der skulle vi gerne befinde os igen i den kommende sæson. Med de mange spillere der har valgt at fortsætte og de nye der er kommet til er jeg også fortrøstningsfuld hvad det angår, siger Sisse Bruun.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden