”Sjov Fredag”

BRØNDERSLEV: Ungdomsudvalget i Brønderslev Idrætsforenings håndboldafdeling har taget initiativ til at arrangere ”Sjov Fredag” for klubbens mindste spillere - et arrangement som løber af stablen i morgen aften. Små 100 ungdomsspillere fra klubbens afdeling for mini, lilleput, puslinge, pige og drengespillere ventes at deltage i arrangementet. Alle deltagere samles i Brønderslev Svømmehal klokken 19, hvor der står svømning og leg på programmet i det våde element. Efterfølgende returnerer BI-spillerne til Brønderslev Hallen, hvor der bliver base indtil klokken 9 lørdag morgen. Samme sted bliver der bowling og andre aktiviteter i idrætshallen. Med hjælp fra masser af forældre stilles der aftensmad an til deltagerne, og tillige serveres frugt og kage. - Allerede i forrige uge var vi oppe på ca. 70 tilmeldinger, så der er stor interesse for arrangementet. Selv om der med garanti bliver gang i aktiviteterne, så forventer vi ikke at alle kan holde sig vågen hele natten og indtil lørdag morgen. - Dem som bliver træt, får selvfølgelig mulighed for at overnatte i Brønderslev Hallen, oplyser Kate Jacobsen fra Brønderslev Idrætsforenings håndboldafdelings ungdomsudvalg. I BI regner man med ”Sjov Fredag” skal være en årlig tilbagevendende begivenhed, og i år støttes arrangementet af Brønderslev Bogtrykkeri, der sponserer en t-hirts til hver deltager. P.S.
Breaking
Første danske OL-guld i Tokyo
Luk