Skærum eller Broadway, dilettanterne er igen på banen

I Borgernes hus i Skærum er dilettanterne allerede i gang med at øve og gøre klar til opførelse af årets forestilling. I år opføres et stykke af Anne Brovin & Lars Tyt Mathisen "Fodbold frem for alt" , og lørdag 6 marts er der premiere med efterfølgende spisning og dans. Der er generalprøve fredag 5 marts hvor man opfører stykket for børn, samt de der ikke har mulighed for at komme om lørdagen. Det er igen i år lykkedes at få samlet alle dilettanterne, og med en ny kreativ instruktør samt et par nye skuespillere, er der vist ingen tvivl om at lattermusklerne nok skal blive rørt. Stykket foregår i Fodbold klubbens klubhus (Skærum), som i øvrigt spiller i serie 5, når det går godt, men så sker der noget i klubbens tipsklub. Vi stifter der bekendtskab med b. la. den gode Tømmermester Mortensen der er fodboldklubbens formand, og han vil jo straks bygge, hans kone der ellers er passivt medlem, mener at nye trøjer og bukser er sagen. Sparekassefilialbestyreren der også er kasser i fodboldklubben er naturligvis af en helt anden opfattelse, og bane Madsen vil bare gerne have en ny tromle. Der er dog tale om en højt uventet vare der kommer til fodboldklubbens klubhus, også sker der ting og sager. Kort sagt en fængende forestilling, hvor der virkelig er muligt at få rørt lattermusklerne, luften er hele tiden ladet med intriger, beskyldninger og nidkærhed, og efter ca. 1 time ender det hele jo nok alligevel i fryd og gammen. Der er som tidligere år arrangeret spisning efter forestillingen, og efterfølgende spilles der op til dans, hvor der i år er mulighed for at komme tæt på dilletanterne og byder dem op til dans. På grund af efterfølgende spisning er tilmelding nødvendig på telefon 98 47 35 89.