Skal vi flette vore tv-kabler sammen ?

Hirtshals Antennelaug og Hjørring Antenneselskab vil fusionere

Thomas Nielsen,
Selv om antennelauget i Hirtshals formentlig fusionerer med antenneselskabet i Hjørring, kan medlemmerne rolig sætte sig tilrette i sofaen og tage ladegreb på termokanden foran den flimrende skærm - de to foreninger arbejder nemlig allerede så tæt sammen, at medlemmerne ikke kommer til at opleve den store forskel. Arkivfoto: Morten Dueholm
EMNER 7. oktober 2008 23:18

Meget tyder på, at Hjørring Antenneselskab næste år vokser yderligere, så der bliver tale om en mastodont med 20.000 medlemmer. I hvert fald sender bestyrelserne i Hjørring Antenneselskab og Hirtshals Antennelaug nu det klare signal til deres medlemmer, at de gerne ser, at de to foreninger fusionerer næste år. - Det er en helt enig bestyrelse, der på forårets generalforsamling vil anbefale en fusion med Hjørring Antenneselskab. Vi ser det som et helt naturligt næste skridt ved vores samarbejde, og det vil komme vores medlemmer til gode - ikke alene på det tekniske, men også på det økonomiske område. Der sker rigtigt meget indenfor kabel- og TV-området i disse år, så vi er ikke i tvivl om, at der er behov for at samle indsatsen. Det vil vores medlemmer nyde godt af – både nu og på længere sigt, siger formanden for Hirtshals Antennelaug, Jørgen Lundsgaard. Fortsat lokal info-kanal De omkring 3000 medlemmer i Hirtshals vil dog ikke mærke den store forskel ved en sammenlægning. I en del år har der nemlig været et tæt samarbejde mellem de to foreninger. I 2001 blev der etableret en fiberforbindelse mellem de to anlæg, og siden er radio- og TV-programmer samt internet leveret gennem fiberen fra Hjørring til Hirtshals. Samarbejdet har betydet fælles programafstemninger, ligesom kanalmønster og opdelingen af TV-programmer i pakkerne er ens - også pris og vilkår for tilslutning er i forvejen helt ens i de to foreninger. I den foreløbige aftale om fusion lægges der dog op til, at Hirtshals fortsat får sit eget islæt på kanalsiden. Det er nemlig aftalt, at den lokale informationskanal skal fortsætte, så længe man har personer i Hirtshals, der vil varetage opgaven med at drive den. Formanden for Hjørring Antenneselskab, Kurt Larsen, siger om fusionsplanerne: Godkendes til foråret - Vi opfatter også en fusion nu som en helt naturlig følge af det tætte samarbejde, vi har haft de senere år, og bestemt som en styrke på mange områder, siger. Vi er selvfølgelig opmærksomme på, at vi må ændre vores tiltag og tilbud i forhold til medlemmerne, når vores geografiske dækningsområde bliver større. Forslaget om fusion skal godkendes på generalforsamlinger i de to foreninger i løbet af foråret.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...