Skagen

Skawdyk har det godt i slagterhuset

Det sociale prioriteres også meget højt hos dykkerne i Skagen

SKAGEN:Den lokale sportsdykkerklub, Skawdyk, er en lille, meget aktiv klub, der gør meget ud af det sociale på tværs af alle aldersgrupper. Klubben har samlingslokaler i et tidligere slagterhus på Chr. X's Vej, hvilket er meget centralt for alle klubbens aktiviteter. - Vi er meget glade for klubhuset, som er placeret mellem svømmehallen, hvor vi har en række vinteraktiviteter og så havnen hvor vores skib "Oberon" ligger. Vi bor så tæt på Skagen Kultur- og Fritidscenter, at vi kan slæbe vort grej frem og tilbage, fortæller Steffen V. Jensen. Han er klubbens nye formand siden marts 2004, hvor han afløste noget af en legende, Jørn O. Petersen, der efter 20 gode år på formandsposten ikke ønskede at fortsætte. - Vi har en rigtig god klub, hvor medlemmerne arbejder godt sammen, og hvor vi gør meget ud af at mødes og snakke også om andet end dykning. Klubhuset er ramme om mange gode sammenkomster og møder, og huset er vores samlingspunkt, fortæller formanden. Klubhuset har gode faciliteter både til at lave lidt mad, servere drikkeligt og i forbindelse med for eksempel klubbens store pinsetræf, er der også plads til, at enkelte overnatter i huset. - Vi har i klubhuset også alle vore flasker, pumper og andet udstyr, og det er som sagt meget centralt, når vi dykker både i svømmehallen og fra havnen, siger formanden. Steffen V. Jensen har været med i klubben siden 1989 og har siddet i bestyrelsen i godt tre år. Han er samtidig den af dykkerne, der har mest uddannelse bag sig, og det falder fint i tråd med klubbens mål. - Vi gør meget ud af at tilbyde vore medlemmer uddannelse, og det er lige fra juniortiden til man som erfaren dykker måske ønsker at uddanne sig og lære endnu mere, så man kan dykke på endnu dybere vande, siger formanden. Blandt de mange aktiviteter for store og små kan nævnes juniorafdelingen,. - Vi har altid brug for ledere, for der skal være mange tilbud også til juniorafdelingen. Vore ledere og trænere skal naturligvis have interesse for vandsport og i at skabe et godt klubliv. Juniorafdelingen træner hver fredag i hallen og om sommeren er der ture i åbent vand omkring Skagen og til Sverige. Tirsdag aften har klubben undervandsrugby på programmet, og det er en sport, der kræver god kondition. Sportsdykkerne er delt op i to grupper. Lægtvandsgruppen, som dykker indtil 15 meters dybde. Det er blandt andet eftersøgning af vrag typisk på strækningen fra Skiveren til Skagen. Dybvandsgruppen dykker på 15 meter og helt ned til godt 50 meters dybde. Når man skal ned på 40 meters dybde, kræver det masser af erfaring, for sikkerheden skal naturligvis være i orden. - Skawdyk er en åben klub, og alle er velkomne. Der dykkes naturligvis til de grænser, man er uddannet til, og man kan få mere uddannelse. Så skulle nogen få lyst at høre mere om dykning, er det bare ringe eller kigge ned i klubben, siger Steffen V. Jensen.

Forsiden