Hadsund

Skiftedag i servicesparekassen

} NY CHEF: Fuldmægtig Michael Hermund, Spurvevej 4, Hadsund, er pr. 1. november 2005 udnævnt til afdelingschef i Service Sparekassen Hadsund, og det fejrer kassen i nyrenoverede lokaler 28. oktober om eftermiddagen. Den nye sparekassechef er uddannet i Østjydsk Bank og var senest i bankens Spentrup-afdeling. Formandssuk trods flot sæson } ØNSKEHUS: Formanden for BMX-klubben Dragon, Hadsund, Henning Rose er nok særdeles glad efter en sæson, der har budt på fire jyske mesterskaber, fem danske mestre, tre nordiske mestre samt finalepladser ved både EM og VM. Hertil kommer adskillige holdpokaler af de store. - Det er bare så flot, synes Henning Rose, der også glæder sig over, at landstræneren har rost klubbens bane for at være en allerbedste baner i landet. Og over renoveringen af klubbens beregnerhus, men der lyder alligevel et suk fra formanden. Han dømmer nemlig klubhuset som færdigt og fortæller, at man har været nødt til at understøtte taget to steder, for at det ikke skulle falde sammen. - Vi vil snarest gå i gang med at finde en løsning på vores problem og så må vi håbe på hjælp fra både kommune og det lokale erhvervsliv, hedder det fra Henning Rose