EMNER

Skøjteforeningen satser på to nye sportsgrene

Med en ny ishal får vi mere istid og derfor satser vi på at få drenge på isen, siger Randi Kjer Pedersen

FREDERIKSHAVN: Skøjteforeningen i Frederikshavn var i weekenden deltager ved Jysk Skøjte Unions 60-års jubilæum i Herning. Klubben var representeret med 8 piger i alderen 15 til 19 år og de leverede et flot show som havde 1970'erne som tema. - Holdet bestod af tidligere og nuværende løbere og de gjorde det så godt at holdet nu er inviteret til Dansk Skøjte Unions 90-års jubilæum kort før Jul, fortæller bestyrelsesmedlem Randi Kjer Pedersen. Showet i Herning havde samlet fem af de syv skøjteforeninger der er i Jylland og for frederikshavnernes vedkommende var der mulighed for at vise klubbens nye russiske træner, Artjiom Zelenovskij, det niveau som jyske skøjteløbere har. Zelenovskij er kun 20 år og er ukrainsk landsholdsløber men er nu bosiddende i Danmark hvor han dygtiggør sig i Aalborg. Det har Frederikshavn Skøjte Forening valgt at udnytte, og derfor har klubben lavet en funktionærlignende aftale med løberen, som nu har virket i en måneds tid til begge parters tilfredsstillelse. Frederikshavn Skøjte Forening tæller i øjeblikket knap 60 medlemmer i alderen fra to til tyve år, men klubben erkender at de har et mindre problem. - Det er kun piger der tiltrækkes og derfor vil vi nu gøre en indsats for at fange drengenes og mændenes interesse. VI arbejder på at få to nye sportsgrene på programmet, fortæller Randi Kjer Pedersen. I første omgang vil vi gerne presentere "Short track", som hører under Dansk Skøjte Union og i den forbindelse arbejder vi i øjeblikket sammen med to sjællandske klubber for at få sportsgrenen i gang. - Derudover er en ny sportsgren "Isstokken" på vej ind på de danske isstadions. Det er en sportsgren der vil tiltrække voksne mennesker og her bruges blandt andet en mindre pind. Det kan måske sammenlignes med petanque, som mange har taget til sig. "Isstokken" spilles foreløbig kun i Hvidovre, men det er absolut en af de nye sportsgrene som vi gerne vil have på programmet, når vi får mere istid i den nye træningshal, når den er færdigbygget, slutter Randi Kjer Pedersen. Frederikshavn Skøjte Forening søgte Tuborgfonden om et beløb til et TV/Video og kamera og den ansøgning har klubben netop fået godkendt. Næste store udfordring for klubbens løbere er JM i Aalborg i weekenden den 9.-10. november og 14 dage senere er der venskabskamp mod Aalborg og det foregår på Frederikshavn Isstadion. bob
Breaking
Megastore vinger skal laves i Aalborg: Investerer 300 mio. kr.
Luk