Skoleleder afskediget
Plan for at genoprette økonomi på Skolecenter Jammerbugt blev ikke fulgt
Opdateret kl. 12:35
JETSMARK: Jammerbugt Kommune har sagt farvel til leder af Skolecenter Jetsmark, Lars Hviid Pilgaard som følge af store økonomiske problemer på skolen.
Skolecentret er en sammenlægning af Pandrup Skole og Jetsmark Centralskole i 2014 og blev født med et underskud på to millioner kroner.
Kommunen kan nu konstatere, at den økonomiske genopretningsplan, der blev aftalt, som Lars Hviid Pilgaard har indgået med forvaltningen, langt fra er blevet fulgt.
Derfor er gælden i 2015 blevet fordoblet til fire millioner kroner
Derfor er der indgået en gensidig fratrædelsesaftale med skolelederen, der betyder, at han stopper på skolen i dag, torsdag, oplyser kommunen i en pressemeddelelse.
For at få økonomien på rette spor har forvaltningen og skoleledelsen udarbejdet en fem årig genopretningsplan, som betyder, at der langsomt afvikles på gælden, så der fortsat kan tilbydes børnene ordentlig kvalitet i skoletilbuddet og fritidstilbuddet på Skolecenter Jetsmark, oplyser kommunen i pressemeddelelsen.
Men tidligere er det meldt ud, at ni ansatte på skolecentret har fået besked om, at de er afskedigede. Det er tre lærere, tre pædagoger, en pædagogmedhjælper, en leder samt en skolesekretær. Ifølge BUPL og Lærerforeningen svarer lønudgifterne til de fyrede til en besparelse på godt tre millioner kroner og hastigheden, hvormed de mange millioner hentes ind, har vakt forundring hos fagforeningerne.
Kommunen har udpeget Jakob Voldby, der er souschef på Skolecenter Jetsmark, som konstitueret skoleleder på Skolecenter Jetsmark.
- Det er min klare vurdering, at Jakob Voldby sammen med det øvrige ledelsesteam på skolen og i tæt dialog med medarbejderne kan sikre den ro og stabilitet på Skolecenter Jetsmark, som der er behov for, indtil der er ansat en ny skoleleder på Skolecenter Jetsmark, siger skole- og dagtilbudschef Diana Lübbert Pedersen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.