EMNER

Skytteforeningen har ramt plet

Knap halvdelen af skytterne er børn

JETSMARK:Disciplin og en kærlig tone. Det er ifølge, Pandrup Skytteforening, opskriften på den succes, foreningen oplever på børnesiden i øjeblikket. Knap 40 børn skyder hver tirsdag og torsdag til måls efter skiverne i skytteforeningens lokaler i kælderen i Jetsmarkhallen - dermed er klubben en af de klubber i Vendsyssel, der har flest børneskytter. Trods en del ventetid på at komme til at skyde, er der ingen utålmodighed at spore blandt børnene - tiden bliver fordrevet med snak og spil på klubbens playstation. - Hvad synes du er sjovest ved at gå til skydning? spørger NORDJYSKES udsendte 9-årige Andreas Wagner Lønstrup i forventning om at få et forkromet svar om kammeratskab etc. Men må sande at som man spørger får man svar. - At skyde, siger Andreas Wagner Lønstrup, der startede i klubben i september Otte voksne møder op, hver gang der er træning for at tage sig af ungerne, der er mellem 7-16 år og specielt samværet voksne og børn imellem er en del af grunden til, børnene kan lide at komme i klubben, mener Jørgen Jensen, der er medlem af klubben og denne aften nyder en kop kaffe, mens han får en snak med de andre voksne skytter, der venter på at komme til efter børnene. - De er gode til at snakke med ungerne, og det er det det handler om, men det kræver meget tid, siger Jørgen Jensen. - Hvis ikke der var nogen børn her, var der alt for stille, siger klubbens næstformand Hans Frandsen, der har investeret utallige timer i børneskytterne. 11-årige Lasse Rømming startede i november, hvor han havde 185 pletskud ud af 200 mulige - nu har han allerede præsteret at ramme 198 ud af 200 mulige. Han synes, det er sjovt blandt andet på grund af konkurrencen både med sig selv og mod andre. - Jeg synes det er sjovest, når vi er ude til turneringer, for her møder vi andre, som vi skal skyde imod, siger han.