Sløjt år for turismen ved Tannisbugten

Færre turister og salg af campingplads gav røde regnskabstal.

Turisme 8. april 2012 12:43

Turistindsatsen i Tversted Borger- og Turistforening gav i 2011 et minus på 55.000 kroner, mens de øvrige turistforeninger i Hjørring Kommune fik sorte tal på bundlinien. Før strukturændringen for kommunalt tilskud til turistservice havde Tversted den bedste økonomi, men ændringen har vendt op og ned på den tilstand, da den kommunale pengestrøm til at udføre turistservice i Tversted Turistbureau forblev uændret på 240.000 kroner. - Der er kommet ro omkring turistarbejdet i kommunen. I Tversted synes vi stadig ikke, at fordelingen af de kommunale midler til turistforeningerne står i et rimeligt forhold til dent arbejde vi leverer, sagde foreningens næstformand Jens Guldsmed-Thomsen forleden på foreningens generalforsamling. Han erkender samtidig, at det bliver vanskeligt at skaffe flere midler til Tversted uden at det kommer til at gå ud over en eller flere af de andre turistforeninger. En af grundene til det negative resultat var Tannisby Camping, som måttes sælges med tab, da der var meget at rydde op i på pladsen efter afslutningen af den sidste forpagterkontrakt. - Det har været en lang og sej proces i forhold til campingpladsen, og det var også det punkt på dagsordenen, som der var mest debat om på mødet, siger turistchef Hanne Haandbæk. Nogle mente foreningen har fået for lidt ud af at salget, men campingpladsen blev solgt gennem et offentligt udbud. I 2010 fik foreningen et overskud på 238.000 kroner, men en direkte sammenligning af de to år via regnskaber er umulig, da 2010 som følge af ændring af regnskabsperioden dækkede over 15 måneder. Men ifølge turistchefen var der tilbagegang på 4,4 procent i feriehusudlejningen i 2011 i forhold til året før. - Det første kvartal sidste år lejede vi meget få huse ud på grund af vintervejret, oplyser hun. En god højsæson rettede noget op på at den øvrige sæson var sløj. De foreløbige bookinger for 2012 tyder dog på fornyet fremgang i Tversted.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...