Slut med ansøgningskrav

Beskyldningerne fyger gennem luften, efter at beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) i går kasserede den omstridte ordning, der pålagde arbejdsløse at sende fire jobansøgninger hver uge.

Foghs fortrolige kampfælle gennem 25 år, Claus Hjort Frederiksen, gjorde det klart, at der ingen vej var tilbage for Fogh, hvis Nato-jobbet kiksede. Det hævder forfattere bag en ny bog om Fogh. Arkivfoto

Foghs fortrolige kampfælle gennem 25 år, Claus Hjort Frederiksen, gjorde det klart, at der ingen vej var tilbage for Fogh, hvis Nato-jobbet kiksede. Det hævder forfattere bag en ny bog om Fogh. Arkivfoto

Arbejdsgiverne har været blandt kritikerne af ordningen, fordi den har udgjort en uønsket administrativ belastning. Ifølge en analyse bestilt af Arbejdsmarkedsstyrelsen oplever hver anden virksomhed, at mere end halvdelen af ansøgningerne via Jobnet er useriøse. - Det er jo ikke rimeligt, at arbejdsgiverne får pålagt ekstra bøvl og byrder, fordi retningslinjerne omgås med proformaansøgninger. Så må vi jo ændre retningslinjerne, siger beskæftigelsesministeren, der kritiserer a-kasserne for ikke at ville være med til at sikre reelle ansøgninger. Hos 3F, Fagligt Fællesforbund i Aalborg, ser næstformand Allan Busk den udtalelse som ministerens forsøg på at løbe fra sit ansvar. - Virkeligheden er, at vi har en beskæftigelsesminister, som har lavet en ordning, der ikke fungerer. Det bør han stå ved frem for at svine vores medlemmer til, siger næstformanden, der fastslår, at a-kasserne har brugt mange kræfter på at hjælpe ledige med at lave det krævede antal ansøgninger: - Men hvis jobbene ikke er der, hvilket længe har været tilfældet for vores medlemmer, kommer folk jo ikke i arbejde. At de nu beskyldes for at lave useriøse ansøgninger, er helt urimeligt, siger Allan Busk. LO's næstformand Lizette Risgaard betegnede dagen i går som god for de ledige. - Nu kan vi igen fokusere på kvalitet i jobsøgningen i stedet for kvantitet, siger hun.