Snekke-malerier udbydes på auktion i Nordea i Hjørring

HJØRRING:Nordea er én af de virksomheder, der deltager i HI Fodbolds såkaldte "Moneymaker-projekt", hvor der samles penge ind til den lokale fodbold. I Nordea har man valgt at indkøbe to malerier af den populære lokale kunstner Svend Erik Kristensen, der vel er bedst kendt under tilnavnet Snekke. De to malerier sælges på en auktion i banken, og det samme gør to plakater, som ligeledes er lavet og signeret af Snekke. Buddene på de to malerier ligger indtil videre på henholdsvis 5000 og 10.000 kroner. For folk, der ikke har mulighed for at byde tusindvis af kroner for Snekke-malerierne, så er der dog stadig en chance for at erhverve et kunstværk fra den anerkendte Hjørring-kunstner. Nordea har nemlig lavet et lotteri, hvor man kan vinde litografier og plakater. Kunsten kan ses i Nordea.