Socialministeren har sjusket

Støtte til homoterapi genoptages på uholdbart grundlag, siger eksperter

AALBORG:Danske skattekroner går atter til at omvende kristne bøsser og lesbiske. Socialministeriet har netop besluttet at genoptage støtten til den kristne forening Agape, der hjælper homoseksuelle med at blive heteroseksuelle. Men Socialministeriet har ikke gjort sit arbejde godt nok, mener lektor i forvaltningsret Sten Bønsing fra Aalborg Universitet. - Socialministeren har sjusket. Afgørelsen giver simpelthen ikke mening, siger han. Tidligere på året fik Agape frataget støtten fra Tips- og Lottomidlerne, da Socialministeriet mente, at der var sået tvivl om, hvorvidt foreningens psykologer holdt psykologi og kristendom adskilt. Tvivlen opstod, da Agapes autoriserede psykolog Ole Rabjerg i en mail skrev, at han gerne ville hjælpe en kristen, lesbisk pige med at blive heteroseksuel. Socialministeriet bad Psykolognævnet om at vurdere sagen, men da Agape aldrig indledte et terapiforløb med pigen, afviste Psykolognævnet at foretage sig yderligere. Det er således alene på baggrund af Psykolognævnets afvisning af sagen, at Socialministeren nu igen støtter Agape. Forsømmelse En klar forsømmelse af Socialministeriets undersøgelsespligt, fordi Psykolognævnet netop ikke har undersøgt sagen, mener lektor i forvaltningsret Sten Bønsing fra Aalborg Universitet. - Det er ikke nok, at man bare sender sagen til Psykolognævnet og får at vide, at de ikke kan tage stilling til sagen. Ministeriet må selv aktivt gå ind og undersøge sagen nærmere, for at se, om tvivlen er begrundet eller ej. Den vurdering bakkes op af lektor i forvaltningsret Carsten Henrichsen fra Københavns Universitet. - Hvis Socialministeriet har en begrundet mistanke om, at foreningens terapi er i strid med reglerne for statsstøtte, skal man gå ind og undersøge sagen nærmere, siger han. Socialminister Eva Kjer Hansen (V) har ikke ønsket at udtale sig til NORDJYSKE.