Sølv og bronze ved DM til FG90
Fire piger fra FG90 hentede medaljer ved DM i Taastrup

FG90 hentede medaljer ved DM i Rytmisk Sports Gymnastik.Privatfoto
FREDERIKSHAVN:Gymnaster fra Frederikshavn Gymnastikforening af 1990, i daglig tale FG90, hentede både sølv og bronze ved DM i Rytmisk Sports Gymnastik, som blev afholdt i Taastrup.
Rytmisk Sports Gymnastik er en OL disciplin, hvor man enten deltager som individuel gymnast eller eksempelvis i grupper af to personer.
Larisa Ciocarlan og Alberte Larsen fra FG90 deltog i juniorklassen og fik en bronzemedalje, mens Beate Groth og Camilla Eriksen fik en sølvmedalje i seniorrækken.
Pigerne fra FG90 har endvidere deltaget ved Jyske Mesterskaber samt DM i Grandprix gymnastik, hvor de ligeledes fik henholdsvis sølvmedaljer og en fjerdeplads.
DM-medaljetagerne fra FG90 kan i øvrigt opleves på Blomsterfestivalen i Bangsbo 7. juni klokken 15.00.
Kommentarer
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.