Sol over VB’s pigeraket70 piger fik diplomer af DBU

Efter træningen var der diplomer og en lille gave fra DBU til alle deltagerne i Pigeraketten.  Privatfoto

Efter træningen var der diplomer og en lille gave fra DBU til alle deltagerne i Pigeraketten. Privatfoto

Galleri - Tryk og se alle billederne.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

70 piger i alderen 6-12 år var mødt op for at deltage i DBU’s pigeraket, som blev afviklet i flot solskinsvejr på Sofievej, hvor der var inviteret til åbent hus, så alle bydelens piger kunne prøve legen med den lille runde.I dagens anledning havde Vejgaard Boldspilsklub kaldt klubbens U18 piger til, sammen med velvillige forældre, at stå for de mange aktiviteter. Pigeraketten er DBUs initiativ for at få flere piger til at spille fodbold, og her er VB rigtigt godt med med hold på alle årgange, bortset fra U15. Klubben har mange engagerede forældre som trænere på de yngste hold, og man søger til næste år efter en træner, der efter ferien kan træne et helt kuld U14 piger, der rykker op og skal starte med at spille 11 mands fodbold. Træningstider og andre oplysninger kan ses på klubbens hjemmeside www.vejgaard-bk.dk At der også er grøde hos VB’s ældste ”piger”, viser den førsteplads som klubbens nyoprettede seniorhold har i serie 2, med store chancer for oprykning. Efter ferien rykker hele den talentfulde årgang 94 op som senior, og VB håber herefter at kunne følge op på den succes som herreholdene i øjeblikket har på seniorsiden. Næste store samlende arrangement i VB er den store afslutningsfest i ungdomsafdelingen, der afvikles på klubbens anlæg i forbindelse med Sct. Hans festen.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.