Spillerudsalgtruer i Ipswich

Aalborg 4. januar 2003 07:00
IPSWICH: Engelske Ipswich, der som bekendt har en for tiden skadet eks-AaB'er Thomas Gaardsøe i staben, lufter muligheden for et brandudsalg af spillere, efter klubben som del af en økonomisk slankekur har fyret 20 personer af klubbens øvrige personale. Ipswich rykkede sidste sæson ud af Premier League og har siden følt økonomien lide under faldende tilskuertal og tv-indtægter. Bestyrelsesformand David Sheepshanks har tilkendegivet, at to af klubbens største profiler, Marcus Bent og Matthew Holland, kan komme til at stå øverst på udsalgslisten. Et andet salgsemne kunne være Thomas Gaardsøe, der har haft en flot november og december med bl.a. tre hovedstødsmål og derfor må være ret hot lige nu. Ipswich ligger i øjeblikket nummer 12 i 1. division blot fem point fra en play-off plads./ritzau/
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...