Spørgsmålstegn ved velkendt Fox-profil

Frederikshavn 9. september 2002 08:00
FREDERIKSHAVN: Selv om Fox Team Nord har fået fem spillere uderfra til den forestående sæson i HåndboldLigaen, har klubbens nye cheftræner, Heine Eriksen, flest spørgsmålstegn ud for én af de velkendte, "gamle" Fox-ansigter. Bagspilleren Anja Kristensen, der i foråret fik lov til at snuse til A-landsholdet, har på grund af samlinger med landsholdet og diverse skader kun været med et par gange til træning i Fox Team, og en problematisk fingerskade har de seneste fire uger voldt så store, uventede problemer, at nordjyderne måske må undvære profilen i onsdagens premierekamp i Randers. - Her og nu kan hun i hvert fald ikke spille én hel kamp, og det er endda sandsynligt, at hun står helt over i sæsonens første kamp, siger Fox-træneren, der også må undvære U-landsholdskeeperen, Ditte Marie Andersen, de næste par uger. - Hun har flere gange døjet med akillessenerne, og derfor er hun taget ud af træningen og beordret i ro et stykke tid. Det sender Mette Houmann op som makker til Olga Hoffmann på målvogterposten. Også den ene af klubbens to nye, norske spillere, Therese Henden, har døjet med en skade i ryggen, men hun forventes klar. Til gengæld kommer norske Line Eftang, der kom til klubben før sidste sæson, ikke til at spille kamp før om et par måneder. Hun blev i foråret korsbåndsopereret, og selv om genoptræningen går planmæssigt, vil hun formentligt først være liga-kampklar efter nytår. jop
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...