Sporede sin stjålne iPad
Rengøringsassistent for flink til at rydde op
STØVRING: Tirsdag eftermiddag opdagede en lærer på Karensmindeskolen i Støvring, at hendes iPad var stjålet fra en taske i garderoben.
Men via iPad´ens gps fandt hun frem til, at den var en adresse i Lindholm. Hun tog fat i skolens servicemedarbejder samt lederen af det rengøringsfirma, som gjorde rent på skolen. Og sidstnævnte fandt frem til, at han havde en en rengøringsassistent ansat, der boede på samme adresse i Lindholm.
Derfor var det en smal sag for politiet onsdag formiddag at besøge manden på adressen og konfrontere ham med oplysningerne, som straks fik ham til at gå til bekendelse.
På adressen blev der også fundet en computer, og politiet er ved at undersøge, om den også er stjålet, oplyser vagtchef Bent Højgaard, Nordjyllands Politi.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.