Aalborg Håndbold

Håndboldekspert: Aalborg er i en klasse for sig på det her område

TV2's håndboldekspert Bent Nyegaard mener, at DM-titlen giver Aalborg Håndbold det mentale rygstød, der skal til for at kunne besejre Magdeburg

Bent Nyegaard (t.v.) har mange pæne ord om Aalborgs Champions League-succes.
Bent Nyegaard (t.v.) har mange pæne ord om Aalborgs Champions League-succes. Foto: Martin Damgård

Opdateret kl. 16:23

Det virkede som om, tre sæsoners mental dødvægt blev fjernet fra Aalborg Håndbolds skuldre, da DM-guldet var en realitet. 

Nu kan man sætte alt ind på at slutte sæsonen godt af til Final4-stævnet i Køln. Her har man alt at vinde, og intet at tabe. Niklas Landin fortalte til Nordjyske, at det måske var meget sundt for Aalborg-mandskabet at kunne spille en kamp uden at befinde sig i den normale favoritrolle, når man tørner sammen med Magdeburg i lørdagens semifinale. 

Den opfattelse deles af TV2's håndboldekspert Bent Nyegaard. 

- Jeg vil sige, at DM-titlen er en helt anden indgang til Final4-stævnet i Køln. Det havde været forfærdeligt for Aalborg, hvis de ikke havde vundet DM-guldet. Jeg havde ikke regnet Aalborg for at have nogen chance ved Final4, hvis de ikke var blevet mestre. Rent mentalt er det et helt andet mandskab, der kommer nu, og så er det et stærkt hold internationalt, siger Bent Nyegaard.

Han er på linje med alle andre klar til at give Magdeburg favoritværdigheden, men det betyder ikke, at Nyegaard har afskrevet Aalborg Håndbold - tværtimod. 

- Magdeburg er favorit. Der er der vist ingen tvivl om, men det er en kamp, som Aalborg sagtens kan være med i. De kan også sagtens vinde kampen. Jeg siger bare, at Magdeburg er ret overbevisende i øjeblikket. Aalborg har dog et hold, der har vist, at man rummer et meget højt topniveau, siger Bent Nyegaard.

Aalborg Håndbold har blikket rettet mod Europas top. Foto: Martin Damgård

Han glæder sig på dansk håndbolds vegne over, at Aalborg Håndbold har bidt sig fast i den absolutte verdenstop med sin anden Final4-deltagelse på fire sæsoner. 

- Det betyder alt for dansk håndbold, at vi har Aalborg Håndbold med til Final4. Det er meget imponerende. DM-finalerne viste meget godt, hvor dansk klubhåndbold er nået til. Det var nogle kampe på et internationalt niveau. 

Nyegaard ser store perspektiver for den nordjyske succeshistorier, som også i de kommende år vil have gode betingelser for at få international succes.

- Aalborg har flot taget syvmileskridt i de seneste år. Lige nu og i de kommende år vil det være Aalborg Håndbold, der har mulighed for at spille med om en plads i Champions Leagues Final4. Der er ikke andre danske hold i nærheden af det niveau, siger Bent Nyegaard. 

Ved Final4 deltager også THW Kiel og Barcelona, der mødes i den anden semifinale.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden