Aalborg Håndbold

Til sidst slap de med skrækken, men ét problem er stadig altoverskyggende

Aalborg Håndbold var i store problemer i Nordsjælland, men landsholdsspiller reddede sit hold ud af kniben

Aalborg-spillerne kunne søndag juble over den sjette sejr i træk, men det var ikke uden problemer undervejs.
Aalborg-spillerne kunne søndag juble over den sjette sejr i træk, men det var ikke uden problemer undervejs. Arkivfoto: Bo Lehm

Opdateret 02. december 2024 kl. 17:44

Undervejs lignede det endnu en af de nedture, som Aalborg Håndbold har haft for mange af i løbet af et svingende efterår, men til sidst slap de forsvarende danske mestre med skrækken.

Efter en fornem slutspurt vandt Aalborg Håndbold søndag med 29-27 i Hillerød hos Nordsjælland Håndbold og sikrede den sjette sejr af seks mulige, siden Simon Dahl har taget over som cheftræner.

Nordsjælland Håndbold - Aalborg Håndbold 27-29
  • Herre Håndbold Ligaen
  • Stillinger undervejs: 2-2, 4-6, 7-7, 10-10, 12-13 (pausestilling), 17-15, 19-19, 23-19, 23-21, 25-25
  • Topscorere, Nordsjælland Håndbold: Carl Emil Haunstrup 6, Gustav Bruun 6 og Jonas Raundahl 5
  • Mål, Aalborg Håndbold: Thomas Arnoldsen 10, Lukas Nilsson 4, Felix Möller 3, Marinus Munk 3, Jack Thurin 2, Simon Hald 2, Aleks Vlah 2, Sebastian Barthold 1, Kristian Bjørnsen 1, Miguel Martins 1
  • Udvisninger: Nordsjælland Håndbold 3, Aalborg Håndbold 3
  • Tilskuere: 2637

Søndagens kamp gav et gensyn med nogle af de spøgelser, der har hjemsøgt Aalborg i efteråret, men især to spillere fortjener ros for, at det bagefter ikke kunne ses i tabellen, hvor Aalborg nu er oppe på siden af GOG i toppen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden