Mie Ø. Nielsen kom under OL-kravet i Belgien
Den nordjyske svømmer viste fine takter ved Flanders Swimming Cup
Opdateret 12. maj 2022 kl. 15:54
SVØMNING: Mie Ø. Nielsen er på vej mod at indfri ambitionen om at kvalificere sig til næste sommers OL i Tokyo.
I hvert fald viste nordjyden i weekenden, at hun i øjeblikket svømmer hurtigt nok til at komme under kvalifikationskravet til legene i Tokyo.
Det skete, da Mie Ø. Nielsen søndag var hurtigst i 100 meter rygsvømning ved Flanders Swimming Cup i Antwerpen i Belgien. Nordjyden tilbagelagde de 100 meter i 1.00.14 minut, og OL-kravet lyder på 1.00.25 minut.
Herrernes 200 meter butterfly ved Flanders Swimming Cup blev vundet af klubkammeraten fra Aalborg Svømmeklub Viktor Bromer, der kom i mål i tiden 1.58.92 minutter. OL-kravet er 1.56.48 minutter.
Danish Open, der svømmes 28. marts til 1. april er udtagelsesstævne til OL.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.