Håndbold

Nyt nordjysk ligahold: - Vi er kommet for at blive

Det er med stor fortrøstning og optimisme, at EH Aalborg ser frem mod livet som ligaklub

Clara Lerby er en af de EH Aalborg-spillere, der med garanti skal med op i ligaen til næste sæson. Hun har netop forlænget sin aftale med klubben.
Clara Lerby er en af de EH Aalborg-spillere, der med garanti skal med op i ligaen til næste sæson. Hun har netop forlænget sin aftale med klubben. Arkivfoto: Torben Hansen

Opdateret kl. 11:22

Der blev festet igennem, da EH Aalborg havde sikret sig oprykningen til kvindernes liga. Mens spillerne gav den gas, var træner Peter Jagd mere mådeholden med alkoholindtaget. 

- Jeg var lidt træt efter vores kamp mod Hærvejen, så det var ikke meget, jeg fik at drikke. Jeg kan så konstatere, at det jeg ikke drak, var der andre, som drak for mig. Det har de i den grad også fortjent, siger Peter Jagd. 

Oprykningen til kvindehåndboldligaen er kommet i hus tre runder før tid, og det giver Peter Jagd og EH Aalborg værdifuld ekstra tid til at klargøre sig til den store udfordring, der venter efter sommerferien. 

- Det giver os i virkeligheden en ekstra måneds preseason, og det betyder bestemt noget for os, fordi vi skal træne os op til at blive stærkere, siger Peter Jagd med tanke på den store fysiske udfordring, der venter i landets bedste række. 

- Der skal bygges noget ekstra styrke på, og det er vi allerede gået i gang med at planlægge, siger Peter Jagd. 

Målet for EH Aalborg i næste sæson er slet og ret at forblive i ligaen. Der er ingen slinger i valsen, når ambitionsniveauet skal præsenteres. 

- Vi skal gå efter ikke at ende sidst, og så må vi se, hvad det kan blive til, men målt op mod de andre hold, der må forventes at ligge i bunden af ligaen, så er vi mindst ligeså godt stillet på de fleste positioner, og på visse pladser er vi bedre stillet end flere af de nuværende ligahold, vurderer Peter Jagd. 

Arbejdet med at sammensætte ligatruppen er allerede godt i gang. Blandt andet har EH Aalborg lige forlænget kontrakten med fløjspiller Clara Lerby. 

- Vi skal i første omgang have styr på, hvem af vores nuværende spillere, der også er med næste sæson, og så må vi se, hvor mange nye spillere, vi skal have ind. Nu har jeg selv prøvet at kæmpe i bunden af ligaen en del år, og i forhold til de erfaringer, vil jeg mene, at vi står et godt sted med en god mulighed for at undgå den direkte nedrykning, der er første mål, siger Peter Jagd. 

Han er faktisk ret fortrøstningsfuld, selvom EH rent økonomisk bliver en fluevægter i en sværvægtsklasse. Mens EH Aalborg i det seneste regnskab havde personaleomkostninger for 1,2 millioner kroner, så havde Team Esbjerg til sammenligning lønninger for lige under 15 millioner kroner. Den enorme økonomiske forskel afskrækker dog ikke Peter Jagd. 

- Vi er kommet for at blive i ligasammenhæng. Jeg er sikker på, at vi kan sammensætte et hold, der har niveau til at blive oppe. Der er heller ingen tvivl om, at det vil have stor betydning for nordjysk håndbold, at vi i landsdelen atter har et ligahold, siger Peter Jagd. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden