Sport

Skade sender nyindkaldt stregspiller hurtigt hjem fra EM

Andreas Magaard nåede kun lige at blive skrevet ind i den danske trup, før han blev sendt hjem til Hamburg.

27-årige Andreas Magaard har stadig sin første landskamp til gode. (Arkivfoto).
27-årige Andreas Magaard har stadig sin første landskamp til gode. (Arkivfoto). Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 14:51

Der bliver alligevel ikke slutrundedebut til Andreas Magaard under EM i håndbold, oplyser DanskHåndbold på sin hjemmeside.

Forbundet havde ellers skrevet stregspilleren ind i truppen, fordi Lukas Jørgensen har pådraget sig en korsbåndsskade, og Emil Bergholts kæreste er højgravid.

Men undersøgelser har vist, at Magaard ikke er klar til kamp. Han har på det seneste døjet med en knæskade, som endnu ikke er tilstrækkeligt i bedring.

Alligevel valgte man at bruge en udskiftning på HSV Hamburg-spilleren, som aldrig har spillet en landskamp, forklarer sportschef Morten Henriksen.

- Vi var fuldt ud bevidste om, at vi tog en chance ved at skrive Andreas ind i truppen, fordi der var en risiko for, at han ikke kunne spille. Men den afklaring kunne vi først få efter deadline for at skrive ham ind i truppen til kampen i aften.

- Jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at vi ikke kan bruge Andreas til EM på både hans og holdets vegne. Men vi er nødt til at tage hensyn til hans helbred og klub, siger sportschefen.

DanskHåndbold havde også kontaktet Frederik Ladefoged fra Dinamo Bucuresti, men han har problemer med det ene lår.

Selv om det danske landshold nu har brugt en udskiftning, har det stadig mulighed for at skrive en ny spiller ind i mellemrunden.

Danmark møder torsdag klokken 20.30 Frankrig i første kamp i mellemrunden. Danskerne er under pres efter et nederlag til Portugal i sidste kamp i det indledende gruppespil.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden