Thisted FC

Tidligere Vendsyssel-målmand bliver direktør i Thisted FC

Peter Friis indstillede for kort tid siden karrieren, og nu har den forhenværende målmand fundet sit nye job

Arkivfoto: Henrik Bo
Arkivfoto: Henrik Bo Foto: Henrik Bo

FODBOLD: Fra 1. september er Peter Friis Jensen ny direktør i Thisted FC Elite. Det skriver 2. divisionsklubben i en pressemeddelelse. Dermed har den tidligere Vendsyssel-målmand fundet sit nye job, efter han for kort tid siden indstillede karrieren.

Den 33-årige har tidligere spillet for Randers FC, Viborg FF og Silkeborg IF.

- Min primære opgave bliver at samle hele Thy og omegnsklubberne, der er at finde her, under samme fane og i høj grad at give noget tilbage til disse klubber. Samtidig bliver det også at få opbygget et endnu stærkere netværk og sammenhold blandt vores sponsorer, udtaler Peter Friis.

- Jeg har igennem de sidste 15 år oplevet ledelse i fodboldklubberne på tætteste hold. Dette tæller både gode og mindre gode oplevelser. Jeg har været med til at samle trupper i svære situationer og gået forrest i at få alle til at arbejde sammen mod et fælles mål. Den erfaring glæder jeg mig til at kunne tage med ind i jobbet i Thisted FC, siger han.

Peter Friis erstatter Per Nørgaard i direktørstolen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden