Van Aert føler med ærgerlig australier efter skør sejr
Jensen Plowright troede, han havde vundet 2. etape i Skive, men målfoto gav sejren til Wout van Aert.
Med en forrygende afslutning kastede australieren Jensen Plowright sin cykel ind foran Wout van Aert på målstregen på 2. etape af PostNord Danmark Rundt og rakte armene i vejret. Han havde vundet. Troede han.
For efter mange minutters granskning af målfoto blev Plowright bag podiet meddelt, at van Aert faktisk fik cyklen først over stregen med mindst mulig margin.
- Det er en bitter pille at sluge, men jeg skal nok komme over det. Så kan vi kæmpe igen om et par dage, lyder det fra Plowright.
Van Aert troede også, at han bare skulle på podiet for at modtage førertrøjen og pointtrøjen, som han også er indehaver af.
Løbsdirektør Jens Kasler viste dem bag scenen målfotoet, som ændrede vinderen fra Plowright til van Aert. Australieren tog det pænt, men van Aert føler med sin australske konkurrent.
- Det må være en virkelig bitter følelse, at man i ti minutter er sikker på, at man har vundet, og så får man at vide, at det har man ikke, siger belgieren.
- På målstregen følte jeg, at han passerede mig, men jeg kunne ikke bedømme, om jeg nåede det lige i tide. Så jeg var ret usikker.
Men van Aert nåede det lige præcis i tide og tog sin anden sejr ud af to mulige i årets Danmark Rundt.
Jensen Plowright kaldte afgørelsen "brutal", men han lader sig ikke slå ud.
- Ærlig talt var det også bare fedt at være med fremme, og at blive toer efter Wout van Aert er ikke skuffende. Selv om det ville have været fedt at slå ham, lyder det fra Alpecin-sprinteren.
I det samlede klassement udbyggede van Aert med sejren sin føring fra 4 til 14 sekunder på grund af de ti bonussekunder.
Slovakken Lukas Kubis er nummer to, mens den danske Uno-X-rytter Henrik Brejner Pedersen på tredjepladsen er 16 sekunder efter den førende belgier.
Danskeren er iklædt ungdomstrøjen.
RITZAU
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.