VM-holdets overtalsjoker spiller cool på kommando

Simone Petersen fører sig frem som landsholdets mest udprægede specialist. Hun er kun på banen i overtal.

VM kvindehåndbold i Spanien <i>Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix</i>

VM kvindehåndbold i Spanien Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Set fra sidelinjen er det ikke en misundelsesværdig opgave, Simone Petersen har fået på det danske landshold ved håndbold-VM.

Spilstyreren fra Herning-Ikast kan sidde længe på bænken og se holdkammeraterne folde sig ud.

Først når modstanderne får en spiller udvist, skal hun være klar. Men så skal hun til gengæld også levere varen med det samme.

Trods kolde muskler skal hun dirigere det danske holds overtalsspil og sørge for, at det profiterer af at være en spiller mere på banen.

Når opgaven er klaret, sætter hun sig ud på sin plads og venter, til det samme sker igen.

- Jeg vidste på forhånd, at jeg var blevet tildelt den rolle som vurderingsspiller i overtalssituationer.

- Det føler jeg mig ganske rolig i, og det er noget, jeg har brugt rigtig meget tid på hjemme i klubben. Jeg får enormt meget tillid fra spillerne omkring mig, siger Simone Petersen.

Hun løste opgaven med stor succes mod Ungarn onsdag aften. Både i almindeligt overtal, og da landstræner Jesper Jensen dekreterede syv mod seks i et kvarters tid i anden halvleg.

Nogen målsluger er hun ikke. Petersen vælger næsten altid afleveringen til en medspiller frem for at søge sin egen chance.

- Det er vigtigt at kunne se mulighederne. At vælge den rigtige aflevering ind på stregen eller ud til fløjen.

- Det har altid ligget naturligt til mig at gøre mine medspillere gode. At en assist er lige så god som et mål. På den måde tror jeg, at mit vurderingsspil er blevet udviklet, siger Simone Petersen.

Ofte kan hun ligne en basketballspiller, når hun står stille og slår bolden i jorden. Bedst som det hele er ved at gå i stå, putter hun kuglen ind i et mikroskopisk rum mellem forsvarernes flyvske arme.

Onsdag fandt hun i flere tilfælde sine stregspillere med en aflevering mellem benene på en forsvarer.

- Jeg er meget inspireret af herrespillerne, der er gode til at gå op og ned i tempo. På den måde opstår der lige pludselig nogle større rum, man kan udnytte, siger hun.

Landstræner Jesper Jensen er foreløbig begejstret for Simone Petersens evner som specialarbejder i overtallet.

Især at hun formår at holde hovedet koldt i de pressede situationer, selv om hun stadig er ny i landsholdssammenhæng.

- Hun er jo ekstremt cool. Syv mod seks er normalt et spil for de rutinerede. Men det var alligevel Simone, der sammen med Michala (Møller) og Kristina (Jørgensen) kørte det mod Ungarn.

- Og så er det fedt, at mere rutinerede folk som Anne Mette Hansen og Louise Burgaard bare sidder og anerkender, at der står tre unge piger derinde og spiller chefer, siger Jesper Jensen.

/ritzau/

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.