Nørresundby

Sportsdykkere glæder sig til multihus

Nørresundby Sportsdykkerklub lider af vokseværk

NØRRESUNDBY:Gennem de seneste år er antallet af medlemmer i Nørresundby Sportsdykkerklub vokset kraftigt. Ikke mindst da klubben oprettede en juniorafdeling for to år siden. Med sine 170 medlemmer er dykkerklubben Nordjyllands største og desuden en af Danmarks største. Hvis klubben kunne få mere tid i Svømmeland til at undervise sine juniorer, ville medlemstallet være endnu højere. Som det er nu, kan klubben ikke klare at have mere end 25-30 medlemmer i sin juniorafdeling. Den voksende interesse for klubben afspejler sig dog ikke ligefrem i størrelsen af klubhuset ved lystbådehavnen i Nørresundby lige vest for brolandingen. - Vores klubhus er nok på syv gange femten meter, vurderer klubbens næstformand, Carsten Manniche, der synes, at et multihus under den nærliggende brolanding ville være rigtig dejligt. - Det ville betyde, at vi ikke skulle undervise 30 mand i klubhuset, inden de skal afsted til Svømmeland, samtidig med at vi har klubaften. Så kunne vi måske også flytte vores flasker, våddragter og andet udstyr til et depotrum i multihuset, og på den måde få mere plads i vores klubhus. Lige nu har vi godt nok to garager under brolandingen på østsiden. Men de er godt pakket med vores to gummibåde og andet udstyr.