Spritchauffør slingrede afsted på motorvej
Lastbil på Frederikshavnsmotorvejen havde påkaldt sig andre bilisters opmærksomhed med usikker kørsel - det blev meldt til politiet
Opdateret kl. 21:11
NORDJYLLAND: En promille på mere end 1,5 førte onsdag morgen til anholdelse af en 62-årig lastbilchauffør, der havde indtaget lige rigeligt med alkoholiske drikke til at kunne føre lastbil på betryggende vis.
Lasbilen kørte på Frederikshavnmotorvejen, og opkald til vagtcentralen gjorde gældende, at lastbilen skulle blive ført meget slingrende og usikkert, fremgår det at døgnrapporten fra Nordjyllands Politi.
En patrulje blev straks sendt af sted, og da lastbilen var blevet standset, måtte den 62-årige chauffør fremvise kørekort.
Han blev af patruljen samtidig skønnet stærkt beruset, da betjentene kunne lugte alkohol fra hans mund.
Mistanken betød, at chaufføren fik lov at puste i alkometeret, og det slog ud.
Promillen ramte faktisk på den forkerte side af 1,5, og det betød altså, at chaufføren straks blev anholdt og taget med på stationen, hvor kørekortet blev taget fra ham, ligesom han måtte afgive en portion blod til bestemmelse af den endelige promille.
Han kan nu oveni det mistede kørekort se frem til en klækkelig bøde ovenpå spritturen i lastbilen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.