Golf

Stadig flere golfspillere i Kjul

HIRTSHALS: Af i alt 60 prøvemedlemskaber var der i fjor 40, der valgte at fortsætte med at spille golf i Hirtshals Golfklub. Det fremgik af formand Poul Pedersens beretning på klubbens generalforsamling på Nordsøcentret, hvor 70 medlemmer deltog. I alt 668 medlemmer er der nu i klubben mod 601 ved årets start. Der er 387 seniorer, 24 ungdomsmedlemmer, 63 juniorer, 68 med bopæl udenfor området samt 126 passive. Formanden glædede sig bl.a. over den grøde, der er i klubbens juniorafdelingen. - En række flotte juniorresultater i årets løb samt en tilgang på 15 juniorspillere viser at der virkelig er aktivitet på juniorfronten, og man mærker tydeligt, at der er en positiv stemning med plads til den konkurrence, der også hører til, sagde formanden. At eliteholdet, der overraskende rykkede op i 3. division i fjor, bevarer sin status som 3. divisionshold, skyldes vistnok hovedsageligt en ny turneringsstruktur, hvor 3. division svarer til fjerde niveau. Fire nederlag, en enkelt uafgjort samt én sejr i turneringen. Jo, debutten som divisionshold blev en særdeles lærerig affære for det unge Hirtshals-mandskab. I år handler det så om at komme "tilbage" til 2. division. Om det sportslige nævnte Poul Pedersen også, at træner Finn Carlo Frederiksen til formandens store forbløffelse demonstrerede en vis flair for det lille spil ved som den eneste at lave hole in one i 2002. En uventet udgift var, at klubben havde måttet udskifte en fairway klipper et år før end budgetteret. - Den slags uforudsete hændelser vil vi altid opleve, uanset hvor godt vi tænker os om, og hvor godt vi budgetterer, konstaterede han. Såvel formandens beretning som det af revisor Peter Christensen fremlagte regnskab blev godkendt. Michael Engbjerg og Denis Kastrup var på valg, og de blev genvalgt. Bestyrelsen for Hirtshals Golfklub består fremdeles af formand Poul Pedersen, næstformand Mogens Nielsen, kasserer Hans Olsen, Michael Engbjerg, Denis Kastrup, Finn Madsen og H.C. Pedersen. På generalforsamlingen præsenterede formanden et nyt tiltag i Hirtshals Golfklub. - Vi har besluttet, at klubben hvert år skal hædre en person, der i det forløbne år har gjort en særlig indsats for klubben. Årets golfer vil fremover blive udnævnt på generalforsamlingen, og årets golfer 2002 og dermed den første af slagsen overhovedet blev Knud Larsen. schib