Stævne med nyt islæt

Planen at Påske Cup skal have deltagelse af udenlandske hold

AABYBRO:Stævneledelsen har planer om at gøre Aabybro HKs ungdomsstævne i håndbold, Påske Cup, mere internationalt ved at få flere hold fra Norge, Sverige og Tyskland med i stævnet. Det sker for at nå målet om atter at komme op over 2000 deltagere, som det skete i rekordåret 2000. Det skal nemlig generere det overskud, som håndboldklubben har brug for at opretholde sit høje aktivitetsniveau. Aabybro HK er kommet ud af de to sidste år med markante underskud, og stævnet er klubbens store indtægtskilde. Men konkurrencen på markedet er skærpet, og alene i Nordjylland er der i påsken konkurrenter i Frederikshavn,Støvring, Holstebro, Mors og flere længere nede i Jylland. - Påsken er et rigtigt godt tidspunkt at holde stævner på, da de samtidig kan være en god afslutning på sæsonen for de deltagende klubber, fortæller stævneleder Jørn Ebbe, der tilføjer, at planerne om de nye tiltag også bunder i, at næste års stævne er det 20. i rækken, og derfor skal det markeres. I år trak stævnet 1500 overnattende gæster, og der er kommet masser af positive tilbagemeldinger. Også fra de færøske gæster fra Torshavn-klubben Neistin, som deltog med fire hold. -De vil meget gerne komme igen og gøre deres deltagelse til en tilbagevendende begivenhed, selv om det kræver et stort budget for dem, fortæller JørnEbbe. Dog skal planerne fra stævneledelsen først godkendes af håndboldklubbens bestyrelse, inden de kan føres ud i livet. - Vi kan ikke tiltrække flere danske hold, end vi gør idag,men vi kan bringe deltagertallet op ved at hente for eksempel norske hold her til, og det vil igen betyde, at stævnet så bliver mere attraktivt for de danske klubber. Måske kan vi via hjælp fra kommunen få kontakt til hold fra kommunens venskabsbyer, siger JørnEbbe. Og Aabybro HK bliver nødt til at gøre noget for at bringe deltagertallet op. - Vi skal ikke ret meget længere ned, før vi får problemer med at kunne tilbyde håndbold i alle rækkerne, og mange klubber går netop efter, at de kan komme afsted med hold i alle årgange og spilere mellem 8 og 19 år, forklarer Jørn Ebbe. Klubben fremhæver det gode samarbejde med naboerne også iPandrup og Kaas med overnatning og haller, og Aabybro HK er begyndt at se i retningen af den ny storkommune, når det gælder om at finde haller, der kan spilles i. -Men det vil helt klart hjælpe også at have flere kampe i Aabybro, hvis Aabybro Hallen bliver udvidet med en træningshal, siger klubbens formand, Jens Erik Grøn.