Stefan Madsen til Aalborg Håndbold

Klubbens tidligere assistenttræner bliver ny koordinator

Stefan Madsen - comeback i ny rolle. Foto: Claus Søndberg <i>Pressefotograf Claus Søndberg</i>

Stefan Madsen - comeback i ny rolle. Foto: Claus Søndberg Pressefotograf Claus Søndberg

AALBORG:36-årige Stefan Madsen bliver ny håndboldkoordinator i Aalborg Håndbold fra næste sæson.

Han skal sammen med den nuværende talentchef, Per Jessen, binde trådene sammen i klubbens U 16 og U 18 afdelinger, udvikle klubbens talentstrategi og være kontakten til klubbens ligahold og ligatrænere.

Stefan Madsen har de seneste to sæsoner været cheftræner for FC Leipzigs damer i den tyske Bundesliga. Forinden var han i to sæsoner assistenttræner for Aalborgs herreligahold - dengang i AaB-regi - og med til at hjemføre det danske mesterskab i sæsonen 2009-2010.

Perfekt match

- Stefan har stor erfaring som træner og er god til arbejdet med de unge spillere. Han kender desuden klubben og har et stort kendskab til håndbolden i Aalborg og hele Nordjylland, siger direktør Jan Larsen, Aalborg Håndbold. Vi ønsker at opprioritere arbejdet med de unge talenter, og det arbejde passer Stefan perfekt til.

- Jeg glæder mig til at komme hjem og igen arbejde med nordjyske talenter inden for herrehåndbolden. Jeg kender klubben, og de kender mig, så jeg synes, at det er det perfekte match, siger Stefan Madsen.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Breaking
Live fra Mia-sagen: Mia virkede som en sød og flot pige
Luk