Jerslev

Stigende interesse for egnshistorie

JERSLEV:På Egnsmindesamlingens 25. generalforsamling kunne formanden, Ruth Kristensen, oplyse, at foreningen har 205 medlemmer, en fremgang på 19 i forhold til sidste år. Det er det højeste medlemstal nogensinde. Foreningsåret sluttede med reception i anledning af foreningens 25-års jubilæum, hvor bl.a. mange tidligere bestyrelsesmedlemmer kom på besøg. Arkivet har haft åbent 19 gange og har haft omkring 30 besøg. Desuden er der besvaret en del skriftlige eller telefoniske forespørgsler. Foreningen har som tidligere år holdt velbesøgte hyggeeftermiddage med god tilslutning og har netop taget hul på den 10. sæson med overordentlig stor deltagelse. Også den årlige madaften havde god tilslutning, og en ny er planlagt. Først i november udkommer en ny bog i serien “Fra land og by”. Jerslevs bidrag er denne gang beretninger, der er hentet rundt om i sognet. Kasserer Grethe Voldbæk gennemgik regnskabet, der slutter med en kassebeholdning på 7865 kr. Til ny bestyrelse valgtes Jørgen Bæk og Grethe Svennum, begge Sterup. De afløser Grethe Voldbæk og Kirsten Hansen, der ikke ønskede genvalg. Edvard Pedersen blev genvalgt. Grethe Voldbæk har været med fra foreningens start, men holdt en femårs pause midtvejs.