Stimen af nederlag fortsætter for VB
Vejgaard Boldspilklub har tabt de fem første kampe i sæsonen og ligger sidst i tabellen
KJELLERUP: Efter to oprykninger i træk har virkeligheden ramt Vejgaard Boldspilklub (VB) i 2. divisions gruppe tre.
Søndag blev aalborgenserne slået med 3-1 af Kjellerup, og oprykkerne er dermed stadigvæk uden point efter de fem første spillerunder.
Frederik Poulsen havde ellers sikret en pauseføringen til gæsterne via en scoring i det 36. minut, men i anden halvleg scorede værterne tre gange.
- Vi mangler en succesoplevelse for at få tingene til at gå vores vej, siger cheftræner Henrik Larsen, der vil forsøge at ændre udviklingen ved at sætte defensiven under lup.
- Vi lukker simpelthen for mange mål, og det skal vi have gjort noget ved. Ellers kommer vi ikke til at vinde kampene. Rent offensivt skaber vi det, der skal til, selvom der også mangler lidt skarphed, når den skal sparkes ind, forklarer Henrik Larsen.
Næste opgave for VB er en hjemmekamp mod VSK Aarhus. Den spilles lørdag 10. september klokken 13 på Soffy Road.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.