Stine Jørgensen løber ikke af pladsen

Spilletid og ansvar er vigtigere end penge for Aalborg DH's topscorer Stine Jørgensen.

Stine Jørgensen & Co. kæmper desperat for klubbens overlevelse.
Foto: Peter Mørk

Stine Jørgensen & Co. kæmper desperat for klubbens overlevelse. Foto: Peter Mørk

Viborg HK, FC Midtjylland, Randers HK. De har været der, de danske topklubber. Indtil videre forgæves, for Aalborg DH's topscorer Stine Jørgensen er ikke interesseret i andet farvand end det Aalborg DH kan tilbyde. - Jeg har fået andre tilbud, men jeg har sagt nej. Jeg er rigtig glad for at være i Aalborg DH, og jeg synes det er rigtig spændende, det som vi er ved at bygge op, fortæller Stine Jørgensen. Derfor går hun ikke i fodsporene på Lærke Møller, Julie Aagaard og senest Sabine Pedersen, der har valgt at skifte sydpå til de væsentligt mere pengestærke midtjyske klubber. - For mit vedkommende har det ikke noget med penge at gøre. Jeg spiller, hvor jeg føler, jeg kan udvikle mig, og hvor jeg føler mig godt tilpa, fastslår Stine Jørgensen.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.