Gistrup

Stor aktivitet for cyklister

HJALLERUP:50 af klubbens i alt 77 medlemmer var mødt frem, da der var generalforsamling i cykelklubben ”Team Hjallerup”. Dér kunne formanden Jens Christensen fortælle, at klubben meget aktive medlemmer var noteret for et stort fremmøde ved næsten alle de arrangementer, man havde haft i årets løb. Cyklisterne har indlæedt træningen i april, og herefter har man trænet flere gange om ugen - de ”professionelle” med 60-70 kilometer ad gangen, mens sneglene havde klaret sig med kortere ture, En træningstur er gået til Svenstrup, og klubben havde 31 ryttere med i Jyske Ås-løbet, mens en træningstur til Asaa Havnegrill havde samlet 27 deltagere. 18 var kørt med i Sydvestvendsyssel rundt og der var 25 med i Nordjylland Rundt. 27 var med i Villy Nielsens s garage til en grilleaften og hele 44 af klubbens medlemmer var med til årets største begivenhed cykeldagene i de italienske bjerge i Toscana. I september deltog holdcykelløb i Gistrup og endelig havde mountinbikerne været ude på en tur 23 kilometer over stok og sten, Endelig har 50 medlemmer været med ved et indendørs arrangement hos klubbens sponsor Tøjeksperten Waltheri Aalborg. Næste års udlandtur går til Pyrenærerne. Regnskabet viser, at klubben har en god økonomi. Der var genvalg til bestyrelsen, hvor Jens Christensen er formand, Villy Nielsen kasserer og Henny Andersen, Evan Hostrup og Kurt Brink er bestyrelsesmedlemmer. OS